Rekordfegyverexport 2024-ben: az USA új csúcsra emelkedett a világpiacon, Ukrajna miatt
Fel vannak készülve, hogy a fegyverek eladása hosszútávon a globális biztonságra is hatással lesz.
Amíg nincs jogállam, addig az EU-s pénzeknek sincs értelme – jelentette ki a volt lengyel elnök egy interjúban. Szerinte az ukránokat is „nagyon, nagyon gyorsan” fel kellene venni a NATO-ba.
Interjút adott egy lengyel lapnak Lech Walesa, a lengyel Szolidaritás mozgalom egykori legendás vezetője, amiben elég meglepő dolgokat mondott Lengyelországról – és hazánkról is.
Walesa az interjúban kijelentette: az Európai Uniónak fel kellene oszlania, és olyan új szövetséget kellene létrehozni helyette, aminek Németország és Franciaország adja az alapját. Az egykori Szolidaritás-vezér szerint Lengyelországnak és Magyarországnak alapból nem kellene az új európai unió tagjává válnia.
„Ez egy elég egyszerű ötlet: ha be akarnánk lépni az új unióba, a belépéskor el kellene fogadnunk a kötelességeket is. Ezeket úgy kell meghatározni, hogy a mostani események ne ismétlődhessenek meg” – jelentette ki Walesa.
Lengyelország egykori elnöke annak kapcsán mondta ezt, hogy az Európai Bizottság feltételesen jóváhagyta a lengyel kormány által benyújtott újjáépítési tervet. Walesa azonban attól tart, hogy ezeket a pénzeket ugyanúgy ellopják majd, mint az eddigieket.
„Amíg nincs jogállam, addig nincs értelme milliárdokat elpazarolni”
– fogalmazott az egykori elnök az interjúban. A tolvaj politikusokkal kapcsolatban Walesa azt mondta, hogy legszívesebben elvenné az egész vagyonukat. „Lengyelország milliárdokat bukik a hiú politikusok miatt” – mondta Walesa, aki 1990 és 1995 között volt lengyel elnök. Szerinte a jelenleg kormányzó Jog és Igazságosságot népszavazással kellene leváltani.
Walesa a beszélgetésben arról is szólt, hogy eredeti tervei szerint Belarusszal és Ukrajnával együtt szeretett volna belépni az Európai Unióba és a NATO-ba. A Szolidaritás-vezér szerint ebben Borisz Jelcin partner lett volna, de végül nem jutott rá idő. A volt elnök kijelentette: Magyarország és Lengyelország csak azért lehetett EU- és NATO-tag, mert ezekről a tervekről a nyilvánosság előtt is beszélt, amíg ez a két kelet-európai ország esetében elmaradt.
A lengyel politikus egyébként azóta sem engedte el az ukrán NATO-csatlakozás ötletét. Az ukrajnai háború kitörésének századik napján Walesa interjút adott a Fox Newsnak is, amiben kifejtette, hogy
„Az ukránok a mi elveinkért harcolnak, és nagyon bátrak!” – mondta a volt lengyel elnök a Foxnek, aki szerint „nagyon, nagyon gyorsan” fel kellene venni Ukrajnát a NATO-ba.
Fotó: Michal Fludra / NurPhoto / NurPhoto via AFP